Hackerii iranieni au spart compania israeliană Cyberserve
Grupul iranian de hackeri Black Shadow a afirmat că a intrat pe serverele companiei israeliene de găzduire a internetului Cyberserve, dezactivând mai multe site-uri web și amenințând că va face publice informațiile despre utilizatori.
„Bună ziua din nou! Avem vești pentru voi!”, au anunțat hackerii într-un mesaj postat pe rețelele de socializare.
„Probabil că astăzi nu veți putea să vă conectați la multe site-uri web. Am lovit compania Cyberserve și clienții acesteia. S-ar putea să vă întrebați cum rămâne cu datele? Ca de obicei, avem o mulțime. Dacă nu doriți ca datele dumneavoastră să fie publicate, contactați-ne rapid”, a adăugat acesta.
Black Shadow a pus mâna pe o mare cantitate de informații anul trecut, după ce a intrat în compania de asigurări israeliană Shirbit, și le-a vândut pe dark web atunci când compania a refuzat să plătească o răscumpărare.
Printre clienții Cyberserve se numără companiile de transport public Dan și Kavim, Muzeul Copiilor din Holon, compania de turism Pegasus și postul public de televiziune Kan’s blog. (Anima News)