Israel/Operațiunea ”Scut și săgeată”: Un israelian a decedat după un atac cu rachetă asupra unei clădiri / Peste 10 persoane rănite

Un bărbat a cedat în urma rănilor sale și mai mult de zece persoane au fost rănite joi după ce o rachetă trasă din Gaza a lovit direct o clădire din orașul Rehovot din centrul Israelului.

Trupul bărbatului a fost găsit sub dărâmături. Poliția spune că percheziționează locul, iar săpătorii au scos părți din rachetă.
Poliția face apel la toți cetățenii să rămână în adăposturile antirachetă.
Acesta este primul deces din partea israeliană în timpul acestui ultim val de violențe.
Racheta care a lovit orașul Rehovot a fost fabricată în Iran, a declarat o sursă din Jihadul Islamic.
Potrivit aceleiași surse, este vorba despre aceeași rachetă – A Burak 85 – care a fost lansată miercuri spre Tel Aviv și care a fost interceptată de sistemul Fronde al lui David. (Anima News)

Lasă un răspuns

%d blogeri au apreciat: