ISRAELLUMEA ARABĂMAGAZIN

Israel în război: Există un acord pentru un guvern de urgență

După cinci zile, la sfârșitul unei întâlniri între premierul Benjamin Netanyahu și președintele taberei naționale, Benny Gantz, s-a anunțat că există un acord pentru înființarea unui guvern național de urgență.

Ca parte a acordului dintre Likud și tabăra națională, va fi înființat un cabinet de război, care-i va include pe premierul Benjamin Netanyahu, ministrul Apărării, Yoav Galant și deputatul Benny Gantz. Gadi Eisenkot și Ron Dermer vor fi observatori.
În plus, Gideon Sa’ar va fi numit ministru, devenind membru al Cabinetului de Securitate Politică.
Puterile Marelui Cabinet vor rămâne așa cum sunt.
La ora 17:00, cabinetul se va întruni pentru a aproba schița de constituire a guvern de urgență.
Ministrul Culturii și Sportului, Miki Zohar, a felicitat decizia: „Slavă Domnului că există un guvern de unitate pentru statul Israel.Și acum, suntem cu toții împreună pentru a câștiga războiul și anihilarea totală a Hamas și a Jihadului în Gaza.Aceasta este ceea ce poporul lui Israel aștepta de la noi, pentru că numai împreună vom câștiga”. (Anima News)

Lasă un răspuns

%d blogeri au apreciat: